OSIJEK – Katolička udruga za pomoć starijim i nemoćnim osobama „Veronikin rubac“ u Osijeku održala je u ponedjeljak 29. travnja, u dvorani Franjevačkog samostana sv. Križa u Tvrđi, godišnju izvještajnu skupštinu na kojoj je vodstvo s predsjednicom Ines Maldini izvijestilo o radu Udruge tijekom 2023. godine i o ovogodišnjem planu aktivnosti.
Svečanost je otvorena zahvalom gvardijanu fra Venanciju Mihaljeviću i predčasnicima franjevcima u Tvrđi koji sedamnaest godina pružaju smještaj Udruzi i surađuju u duhovnim aktivnostima (molitveno, ispovjedno i hodočasnički). Uz poseban dar, Maldini je zahvalila duhovnom pratitelju „Verinikina rupca“ fra Zoltánu Dukaiju, koji je predmolio i blagoslovio volontere i korisnike, te naglasio važnost kristolike prepoznatljivosti katoličkih volontera u javnosti i združenoj „kućnoj Crkvi“ u konkretnim djelima pomaganja potrebitima.
„Volonteri Udruge tijekom 2023. godine darovali su potrebitima 2.817 volonterskih sati (prve posjete 26 sati, posjete 200, šetnja 250, osobna higijena 6, šišanje 2, posjet liječniku 20, svete mise 30, posjet groblju 12, spremanje 40, pranje prozora 10, terapija 10, uređenje vrta/okućnice 36), a rad se odnosi i na prateće aktivnosti (163 sata raspoređena na edukacije, uredske aktivnosti, održavanje infoplatformi – web, faceook, duhovne obnove i sl.). Radnim danima, od ponedjeljka do petka, organizirana su dežurstva u uredu u samostanu (Trg Vatroslava Lisinskog 3) gdje je i naša posudionica pomagala te otvoren telefon za potrebite (031214 044). Za 102 korisnika brinulo je 47 volontera. Brojnima zdravlje više ne dozvoljava volontiranje pa su postali korisnici usluga i broj članova u odnosu na 2022. (61 volonter) je manji. Prošle godine umrlo je četvero korisnika, oporavljeno šestero, u ustanove smješteno 16, a čak 52 nova korisnika koristi pomagala. Osobe kojima pomažemo uglavnom žive same, na granici imovinskog cenzusa koji bi im omogućio skrb nadležne institucije“, izvijestila je predsjednica Maldini te je razložila: „Korisnici su prije svega oni koji nisu u mogućnosti sami ostvariti prava iz sustava jer za to nisu fizički ili zdravstveno sposobni. Društvena i socijalna uključenost, očuvanje kvalitete života, dostojanstveno starenje u poznatom okruženju vlastitog doma uz pomoć naših volontera i partnera ogleda se u raznolikoj pripomoći pa i pri smještaju u bolnice, domove i hospicije. Povećanje postotka staračke populacije, općenito otuđenosti i neempatičnosti društva spram njih, dovodi do potrebe za toplom ljudskom rječju i vedrim osmijehom koji su besplatni, a potrebitomu donose radost, ‘ozdravljenje’ i nadu jer osjete dobrotu koja se očituje u našemu djelovanju i kroz projekt. Time smanjujemo sindrom krhkosti u starijih osoba. Umirovljenja stručnog osoblja koje se osjeća spremno i dalje djelovati kroz volonterski rad Udruge i partnera, ujedno osiguravaju i veliko zadovoljstvo u volontiranju, osnažuje korisnost i prihvaćenost u društvenoj zajednici osobito kroz višegodišnji projekt „Sami ste, stari i nemoćni, bit ćemo dio vaše obitelji“ koji tako ima dvostruku dobit kako za volontere tako i korisnike potpore u kući.“
U čemu pomažemo, kako volontiramo?
Predsjednica Maldini pojasnila je kako u današnjici ljudi teško žive, a pogotovo siromašni i osamljeni u starijoj dobi koji je u društvu sve više. „Nizom aktivnosti program prevenira i doprinosi smanjenju socijalne isključenosti i siromaštva najugroženijih skupina građana. Statistike prije inflacijskog udara pokazale su da je u strukturi hrvatskih građana prema financijskom statusu 20 posto stanovništva (700.000) živi na granici siromaštva pri čemu je 500.000 već ispod te granice, a 200.000 na samom rubu. Naime, granica siromaštva ekvivalentna je iznosu 403 eura za mjesečne životne potrebe samca. U tim su situacijama najčešće starije osobe, posebno one koje žive same, ponajviše žene. Ovisno o životnim okolnostima samci mogu primati od 132 do 172 eura zajamčene minimalne naknade. Planirane aktivnosti u okviru našeg projekta uključuju pružanje fizičke pomoći u raznim svakodnevnim aktivnostima oko osobne higijene, higijene okoliša stanova, kuća, pomoć oko kuhanja ili glačanja rublja, pomoć u opskrbi živežnim namirnicama, nabavci lijekova, pomoć pri uzimanju terapije, pomoći pri kontaktiranju liječnika obiteljske medicine i naručivanju za posjet liječnika specijaliste te pratnju i vožnju na specijalističke tretmane, odlazak na groblje, a potpora je i u pomaganju rješavanja problema informatičke nepismenosti uzrokovane digitalizacijom ili promjenom valuta, no ponekad su to samo najsitniji popravci u domaćinstvu, osiguravanje privremene upotrebe i korištenje skupih pomagala ili neophodnih npr. toaletni stolac ili hodalica koji su traženi poslije operacijskih zahvata. Ove planirane aktivnosti omogućuju dostojan i kvalitetan život našim korisnicima u njihovom poznatom okruženju, okruženju vlastitoga doma. Volonteri Katoličke udruge „Veronikin rubac“ tako postaju članom obitelji korisnika, ostaju uz njih u njihovoj sredini što je duže moguće. To je do potpunog ozdravljenja ili do smještaja u instituciju, ako je potrebna takva vrsta skrbi ili, na žalost, do preminuća.“
U izvješću o radu istaknute su nove posebne aktivnosti: podjela prigodnih uskrsnih obroka korisnicima (jaja, šunka, kolači) koje je vodila tajnica Udruge Nedica Janković, kao i podjela božićnih kolača dar „Evini domaći kolači“ iz Babine Grede.
„Sudjelovali smo u obilježavanju Svjetskog dana zdravlja u Osijeku predstavivši naš projekt pod vodstvom volonterke Marije Jovanovac, dr. med., gostovali smo u Domu za starije i nemoćne osobe u Osijeku, a uoči Uskrsa vlč. dr. sc. Ivan Benaković u samostanu je za nas održao duhovnu obnovu „Otkriti snagu Isusa Krista i biti zadovoljna osoba“. Hodočastili smo u Krašić i Karlovac, obilježili Svjetski dana baka, djedova i starijih osoba, volonterka Nevenka Špoljarić predstavila je naš rad na 3. konferenciji o palijativnoj skrbi s međunarodnim sudjelovanjem „Na prvoj crti zdravlja“, obilježili smo misnim slavljem spomendan sv. Majke Terezije, naše nebeske zaštitnice i pogledali kino-projekciju „Svitanje u Kalkuti“. Zajednički smo uredili ured i skladište s pomagalima koja smo usustavili, a dio otpisali te kupili nova pomagala donacijskim novcem. Obnovljena je suradnja s osječkom podružnicom Udruge katoličkih medicinskih sestara i tehničara, a njihova predsjednica Anita Kovačić, mag. med. techn., održala je stručno izlaganje za volontere… Otvorena je partnerska projektna suradnja s Udrugom invalida grada Osijeka uz vodstvo Zvjezdane Šagodić, koja je održala izlaganje o pravima osoba s invaliditetom. Naši predstavnici sudjeluju u Hodu za život, pojedini mole krunicu u akciji „40 dana za život“, sudjeluju u trajnom klanjanju pred Presvetim i okrepljuju se na hodočašćima… Nabavili smo nova pomagala. Trenutno 120 osoba koristi posuđena pomagala (od ukupno 130)… Najveća je potražnja za električnim bolesničkim krevetima čija je cijena oko 1.300 eura, invalidskim kolicima i toaletnim stolicama. Dio korisnika pomagalo treba privremeno, nakon operativnih zahvata, a neki, na žalost, do preminuća“, pojasnila je Maldini.
Ovogodišnje aktivnosti provode se u prema planu i programu koji je svake godine sve veći jer su i potrebe za tuđom besplatnom pomoći i pomagalima veće.
Na skupštini je Tajana Mudri predstavila prijedloge novog vizualnog identiteta za letke i sl., bilo je riječi o planiranoj izradi tzv. banera. Bilo je riječi o tekućoj problematici, predloženo je da se u okviru budućeg projekta senzibiliziraju školarci za suživot sa starijima kako bi se razvile socijale vještine komunikacije, empatija i „razbio“ strah od starijih osoba putem uzajamnoga upoznavanja i pomaganja.
Posebno je zahvaljeno Đakovačko-osječko nadbiskupiji za financijsku potporu, Gradu Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji, pojedinim tvrtkama, institucijama i pojedincima iz Hrvatske koji u prepoznali vrijednost rada te, makar malim darom, čine veliku gestu ljubavi za starije, nemoćne, bolesne i siromašne. Nevenka Špoljarić pozvala je volontere i sve zainteresirane na angažirano sudjelovanje u Hodu za život koji će biti održan 11. svibnja 20204., s početkom okupljanja u 10 sati uz lijevu dravsku obalu kod pješačkog mosta, a mimohod završava programom na Trgu slobode. Maldini je najavila hodočašće Udruge u Dragotin te zahvalila svima za suradnju i sudjelovanje na Svjetskom danu zdravlja ovoga travnja. Mjesečni susreti s razgovorom o aktualnostima i provedbi programskog rada nastavljaju se održavati zadnjeg ponedjeljka s početkom u 17 sati.
„Bitno je da se u rad uključuju mlađe osobe što znači da smo na dobromu putu. Imamo petero novih volontera. Udruzi pristupaju i rado doniraju pomagala i radno sposobni. Imamo dobru suradnju s braniteljskom socijalno-radnom zadrugom „Lege Čistoće“, koji nam prilikom odvoza nepotrebnih stvari sugrađana doniraju upotrebljiva pomagala. Dopredsjednik Viktor Beniković ih uredi i priredi za posudbu. U pregledu našega rada u 2023. i u cjelokupnom djelovanju prepoznatljiv je naš motiv, pokretač i vrijednosti kojima težimo, a najbolje su opisane riječima sv. Ivana Pavla II. ‘Kršćanstvo nije oblik kulture, ideologije ili nekog sustava visokih načela ili vrijednosti. Kršćanstvo je osoba. Kršćanstvo je prisutnost. Kršćanstvo je lice: Isus Krist!’ Težimo se ostvarivati u poslanju služenja uz zagovor naše zaštitnice Majke Terezije“, zaključila je Ines Maldini.
Radno je zajedništvo uvećano za troje novih volontera, nakon prihvaćenog predsjedničina izvješća zaključeno molitveno i druženjem uz trpezu.
Izvijestila i fotografski zabilježila: Nevenka Špoljarić
Leave a Reply